Konserve Ürünleri

     Gıda maddeleri beklemeye konulduktan bir süre sonra bakteriler tarafından tüketilemez hale getirilir. Geçmişten günümüze bu probleme bir çok çözüm bulunmuştur. Kavurma, tuzlama, dondurma, pestil yapma ve daha bir çok yöntemle gıda besinleri saklanmaya çalışılmıştır. Bu çözümler zahmetli olduğu kadar başarısız sayılabilecek çözümlerdi. 18. yüzyılın başlarında ilk 'konserve' çalışmalarına başlayıp 19. yüzyılın başlarında başarılı sayılabilecek ilk konserveyi Nicolas Appert’e icat etmiştir. Günümüz teknolojileri kadar olmasa da başarılı bir konserve icat eden Nicolas Appert’e aslında insan sağlığı ve gıda tasarrufu adına büyük bir icatta bulunmuştu.

     Günümüzde bezelye, salça, turşu başta olmak üzere bir çok ürün konserve yöntemiyle saklanmaktadır. Artık neredeyse gördüğümüz tüm gıda besinleri bu yöntem ile saklanabilir durumda. Bu işlem ile konserve edilen bu besinler, yetişmiş olduğu mevsimler dışında da tüketilebilir hale gelmiştir. Konserve işlemi sırasında yüksek ısı altında mikroplardan arındırılan gıda besinleri belki de hiç olmadığı kadar mikroplardan arındırılır. Konserve içerisindeki gıda besinleri tüketilmeden önce su ile yıkanmalı ve öyle tüketilmelidir. Bu önlem konserve kutusu içerisinde bulunan suyun bekleme süresinin çok yüksek olması nedeniyle, sağlık açısından önemlidir. 

     Günümüz dünyasında büyük bir sektör haline gelen konservecilik bir sanayi alanı olarak düşünülebilir. Bu sektör insanlara doğal tazeliği, sağlık ile beraber sunmayı amaçlayan bir sektördür. Günümüzde konservelerin sağlıksız besinler olduğu ile ilgili onlarca haber bulunmaktadır. Ancak laboratuvar ortamında yapılan deneyler ile bunun sadece bir ön yargı olduğu kanısına varılmıştır. Sağlık Bakanlığımızca uygunluk belgesini almış konserve firmalarını tercih etmenizi öneririz.

Görünüm: Liste / Tablo
Göster:
Sırala: