Featured Video Play Icon

Çay Ürünleri

 Yüzyıllardır tüm dünya tarafından tüketilen çay, hiç bir zaman yerini kaybetmeyecek bir içecektir. Çay üretiminde ; Hindistan, Sri Lanka ve Çin gibi Asya ülkelerinin arkasından 4. sırada ülkemiz bulunmaktadır. Bol yağışlı bir iklim ürünü olan çayın, ülkemizde tarımı kısıtlı miktarda alan içerisinde yapılmaktadır. Sadece Doğu Karadeniz bölgemizde üretilen çay kalite bakımından öncü bir çaydır. Çay, bugün ülkemizde en çok tüketilen içecek haline gelmiştir. Henüz 20.yüzyılın başlarında benimsenmeye başladığımız çay, sadece yüz yıl gibi kısa bir sürede hayatımıza yerleşmiştir. Doğu Karadeniz içerisinde Rize başta olmak üzere çay tarımı yapılmaktadır. 

     Çay üç sınıfa ayrılır; siyah çay, yeşil çay ve beyaz çaydır. Daha bir çok şekilde sınıflandırılması mümkün olan çay; bulunduğu bahçe, yaprak boyutu ve işlenme yöntemlerine göre de sınıflandırılabilir. Çayın içine aromalar eklenerek bitki çayları oluşturulmaktadır. Yani bitki çaylarının bir kısmı yapay olarak elde edilmektedir. 

     Başta İngiltere şirketleri olmak üzere bir çok Avrupa ülkesi tarımını yapmadığı çayın ticaretini yapmaktadır. Özellikle de Hindistan’da bir çok Avrupa ülkesi tarlalar kurmuş ve üretim yapmaktadır. Hollanda ve Fransa küçük çaplı çay tarımı yapan ülkeler olarak bu duruma istisna ülkelerdir. 

     Çay dünyadaki doğal içeceklerin başında gelir. Doğadan gelen bu içecek kemik ve diş sağlığına faydalıdır. Organik madde bakımından karbonhidrat, protein ve yağ içermez. Sağlığa faydalı ve doyulmaz bir içim zevki taşıyan çay, tanındığı günden beri hiç bir zaman unutulmamış ve her zaman yeni kalacak bir içecektir